רוצה לעבוד בתור עצמאי? זה מה שחשוב שתדע בנושא המסים בישראל

לעבוד בתור עצמאי

תוכן עניינים

הרבה אנשים נושאים את החזון של פתיחת בית עסק עצמאי, ויש כאלו שזה מקנן בקרבם כבר משחר ילדותם. במידה והצלחתם לממש את החזון שלכם לכדי מציאות, כדאי שתדעו שיש הרבה היבטים לטפל בהם, שחלק מהם בכלל לא היו במודעות שלכם.

יש להתנהל מול הרשויות, על מנת להסדיר את פעולת בית העסק, ולברר מה הזכויות ומה החובות שלכם מבעוד מועד. עם פתיחת העסק תידרשו להירשם כעוסקים במשרדי מע"מ, ומיד אחר כך במשרדי מס הכנסה.

כדאי לכם שלא להסתפק בקריאה של הפתיח, כי אם להמשיך לקרוא, וכך תגלו – רוצה לעבוד בתור עצמאי? זה מה שחשוב שתדע בנושא המסים בישראל…

מה הם התנאים לפתיחת תיק עוסק פטור במס הכנסה?

התנאים לשם פתיחת תיק עוסק פטור במס הכנסה מתבטאים בבית עסק שמחזור סך העסקאות שלנו לשנה נאמד בלא יותר מהסכום שנקבע על פי חוק, כאשר מדי שנה הוא משתנה, כאשר השנה הוא עומד על 102.292 ₪.

זה שאתם עוסקים פטורים לא מייתר את החובה שלכם לנהל פנקסי חשבונות, על פי פקודת חוק המע"מ ומס הכנסה.

יש מקצועות, כמו למשל – שמאים, רופאים, יועצים, פסיכולוגים, אדריכלים, או לחלופין פיזיותרפיסטים, וכיוצא בזה, שחייבים למן ההתחלה להירשם בתור עוסקים מורשים, בלי כל תלות במחזור העסקות השנתי שהם מתעתדים לעשות.

מה הם כללי האצבע לניהול עוסק פטור?

אומנם "ההתפקדות" ברשויות היא דבר ראשון שיש לעשות, אבל בד בבד יש להקפיד על סדר בעבודה באופן שוטף אל מול הרשויות כל זמן שאתם מנהלים עוסק פטור.

ולהלן נציג בפניכם כמה כללי אצבע, שמוטב ויהיו כנר לרגליכם –

  • מכיוון שאף בתור עוסקים פטורים אתם חייבים להגיש את הדו"ח השנתי למס הכנסה, תערכו בהתאם מבעוד מועד, ותגישו את הדו"ח השנתי בזמן. כדאי להסתייע בשירותים המקצועיים של רואי חשבון, במידת הצורך.
  • מומלץ לעבוד עם פנקס קבלות מסודר, הוצאה של קבלה בתום קבלת התשלום מלקוח היא מחויבת המציאות על פי החוק במדינת ישראל, ועליכם לשמור העתקים ממנה לתקופה בת שבע שנים.
  • אפשר להיעזר במציאות העכשוויות עם תוכנות חכמות לשם ניהול ספרים, שניתן באמצעותן להנפיק קבלות, לעקוב אחרי הכנסות בית העסק שלכם וממש לנהל אותו מן הצד הפיננסי.
  • ונסיים בחובת המעקב שלכם אחרי ההכנסות מבית העסק שלכם. אומנם לעיתים מדובר בהכנסות מועטות למדי של העוסקים הפטורים, בוודאי לעומת העוסקים המורשים, אך זה ממש לא מייתר את החובה לבצע רישום מדויק ומוקפד של ההכנסות שלכם.

מה הם שלבי פתיחת עוסק פטור?

פתיחת עוסק פטור, מחויבת להתבצע אל מול שלושה גופים – ביטוח לאומי, מע"מ ומס הכנסה.

למרות שאינכם חייבים בתשלום בגין מע"מ, בכל זאת צריך לגשת אליהם בליווי של צילום תעודה מקצועית ותעודת זהות, ולמלא אצלם טופס לפתיחת התיק. בתום פעולה זאת, עליכם לגשת למשרדי מס הכנסה, וגם שם לפתוח תיק עוסק פטור.

אותו הדבר בביטוח לאומי, כי גם בתור עוסקים פטורים עדיין תידרשו לשלם את דמי הביטוח הלאומי.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Telegram
Email