עם מי כדאי להתייעץ לפני רכישת דירה?

עם מי כדאי להתייעץ לפני רכישת דירה

תוכן עניינים

רכישת דירה, נחשבת לאחת הפעולות המלחיצות ביותר עבור כל זוג או משפחה. זאת, מאחר שמדובר בהוצאה הכספית הגדולה ביותר שצפויים בני הזוג להוציא במהלך חייהם. לצד זאת, מדובר גם באחת ההוצאות המרגשות ביותר – הרי כעת, יהיה לבני הזוג ולמשפחה נכס משל עצמם, בו יוכלו להשתכן, או לחלופין, כאשר מדובר בנכס להשקעה – הם יקבלו תשואה המגולמת בתשלום דמי שכירות.

הסכומים יכולים לנוע החל ממאות אלפי שקלים, ועד לכמה מיליוני שקלים, בהתאם למיקומה של הדירה, כמות החדרים שקיימים בה, האם מדובר בבית פרטי או בית בבניין מגורים, וכן הלאה. על פי רוב, העסקאות דורשות ייעוץ מקצועי – החל מעורכי דין המתמחים בתחום המקרקעין, ועד למומחים בתחום המשכנתאות.

האם חובה לקחת משכנתא?

לא כולם צריכים לקחת משכנתא  – רצוי לפנות אל יועץ משכנתא, שיבדוק עוברכם האם אתם צריכים לקחת משכנתא. רבים חושבים שכדי לרכוש דירה חובה לקחת משכנתא. למעשה, הדבר תלוי בסכום שקיים לרוכשי הדירה – אם יש בידיהם סכום מספיק גבוה לרכישת הדירה (למשל, על ידי מכירת דירה קודמת), אין צורך לקחת משכנתא.

משכנתא, היא למעשה הלוואה הניתנת על מנת שרוכשי הדירה יוכלו לשלם את מלוא מחיר הדירה. כך לצורך הדוגמא, נניח כי דירה ברמת גן עולה 1.7 מיליון שקלים. הסכום שמצוי בידי הרוכשים הפוטנציאליים הוא 500 אלף שקלים. משכך, לאחר בירור עם יועץ, הרוכשים ייקחו משכנתא בגובה 1.2 מיליון שקלים, וכך יגיעו לסכום הרצוי.

האם כולם מקבלים את אותם תנאי משכנתא?

חשוב לדעת – תנאי המשכנתא משתנים מבנק אחד לבנק אחר. ככלל, התנאים נקבעים בהתאם לגובה המשכנתא, דירוג האשראי של מקבל המשכנתא, סוג מסלול המשכנתא ועוד.

על ידי מיקוח נכון, אפשר להפחית את הריבית המשולמת. אי לכך, מומלץ לפנות לעורך דין מקצועי ומנוסה בדיני קניין ומקרקעין, אשר בעזרת הניסיון שצבר, ידע כיצד להתנהל מול הגורם המלווה, כך שתינתן לרוכשים העתידיים הלוואת משכנתא בתנאים אופטימליים.

האם אפשר לקנות דירה ללא עורך דין?

לכאורה, אין מניעה לרוכשים לרכוש דירה ללא פנייה לעורך דין. עם זאת, הדבר לא מומלץ. זאת, מאחר שרכישת דירה כוללת התעסקויות בירוקרטיות רבות מסוגים שונים – החל מהכרת חוקי הדיור, ייעוץ וליווי בכל הנוגע לתנאי המשכנתא, בדיקת ההיסטוריה של הגורמים המוכרים את הנכס כדי לוודא שמדובר במוכרים אמינים, הערכת שוויים של הנכסים הנמכרים.

האדם המתאים ביותר לטיפול בכל אלו הוא כמובן עורך דין מקרקעין. עורך הדין ילווה אתכם החל מהשלב הראשון, ועד לשלב האחרון – חתימה סופית על ההסכם בין הקונים למוכרים (הסכם המכר), בו עוברים המפתחות לרוכשים המאושרים. במידה ונדרשות פעולות להטבות מס נדרש עורך דין מיסוי מקרקעין המומחה בתחום.

רכישת ומכירת דירה, מצריכים ליווי משפטי מקצועי לכל אורך ההליך. לפרטים נוספים, חייגו –

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Telegram
Email