במה כדאי לבחור: יועץ מס או רואה חשבון? 2 עובדות שלא ידעתם

יועץ מס או רואה חשבון

תוכן עניינים

אז במה כדאי לבחור ומתי, יועץ מס או רואה חשבון?

ובכן, ניהול עסק הוא דבר מורכב ולא פשוט כמו שחושבים.

בין אם אתם עצמאיים או בעלי עסקים בינוניים ומעלה, עוסקים פטורים, עוסק מורשה או חברה בע"מ – אתם צריכים לטפל בניירת, בעניינים ביורוקרטיים מול רשויות המסים ואינספור דברים הקשורים לתפעול השוטף של העסק ולניהול הכלכלי שלו.

כדי לשאת בעמל הרב ישנם תחומים שפשוט עדיף לנו לתת לבעלי מקצוע מנוסים יותר לטפל בהם עברנו.

ברוב המקרים נעדיף לתת ליועץ מס מוסמך או רואה חשבון מוסמכים לטפל לנו בכל נושא הנהלת החשבונות בעסק, ייצוג מול רשויות המיסים, הגשת דוחות כלכליים, הנפקת תלושי שכר לעובדים, בדיקת תשלומי והחזרי מס ועוד. שני בעלי המקצוע יכולים לייצג אותנו אז למי מהם ניתן לעשות את זה? על כך ננסה לענות במאמר זה.

ההבדלים בין רואה חשבון ליועץ מס:

ההבדלים בין אנשי המקצוע יהיו לא רק בלימודי המקצוע ובהכשרה המקצועית שלהם אלא גם בסמכויות שלהם לייצג אותנו וככל הנראה גם במחירי השירות שלהם.

בעוד ראיית חשבון היא כרוכה במסלול לימודים סיזיפי של תואר בן 4 שנים בדרך כלל ומבחן סיום להסמכה כרואה חשבון הרי שיועץ מס כרוך בלימודים של שנה בלבד ללא הצורך בסטאג' לאחר הלימודים. שניהם יכולים לייצג את העסק מול הרשויות אולם רואה חשבון יכול לייצג יותר גופים עסקיים ומול גורמים נוספים שאינם רק מס הכנסה ומע"מ.

היתרונות והחסרונות של רואי חשבון ויועצי מס:

רואה חשבון עובר הכשרה מקצועית ארוכה וסיזיפית יותר המקיפה יותר נושאים בתחום החשבונאות והכלכלה ויכולה לספק לכם את מגוון השירותים שאתם צריכים לעסק שלכם, ללא קשר לסדר הגודל של העסק.

רואה החשבון יכול להיות מיופה כוח ומייצג בכל התחומים הפיננסיים של העסק מול רשויות המיסים ומול גופים אחרים – עוד על פתיחת תיק מס הכנסה כאן.

החיסרון של שירות רואה החשבון הוא לרוב המחיר הגבוה יותר שהוא ידרוש עבור עבודתו אם כי עסקים גדולים יותר מעדיפים משרד רואי חשבון לרוב על פני יועץ מס.

מה אומרים: יועץ מס או רואה חשבון

יועץ מס יוכל לייצג אתכם מול ביטוח לאומי רק לאחר העברת הסמכה מיוחדת לכך.

מלבד זאת הוא לא יוכל לייצג אתכם מול גופים רבים אחרים במידה ויהיה בכך צורך.

הוא לרוב יעסוק במה שקשור לדוחות הפיננסיים מול רשויות המיסים, החזרי מס, תשלומי מס וכד' ושירותיו יהיו זולים יותר לרוב מרואה חשבון.

היתרון הוא ההתמחות בתחום המס ועיסוק בתחום זה בלבד מבלי להתפזר לתחומים שונים.

החיסרון הוא כמובן שעסקים בשלב כלשהו כבר צריכים יותר מאשר את שירותיו של יועץ מס ומעדיפים רואה חשבון שיכול לספק את כל השירותים במקום אחד.

שאלות ותשובות בנושא ראיית חשבון וייעוץ מס:

בין אם אתם אדם פרטי או עצמאיים גם רואה חשבון וגם יועץ מס יכולים לייצג אתכם. רואה החשבון יכול לייצג אתכם מול גופים נוספים והוא מספק גם שירותים נוספים שיועץ מס לא מספק או לא מתמחה בהם מספיק כמו רואה החשבון.

כיוון שההכשרה המקצועית, ההסמכה והסמכויות של רואה חשבון ויועץ מס הנם שונים כך גם המחיר של השירותים שלהם יהיו שונים. בעוד רואה חשבון יכול לקחת לכם כ-2,000-3,000 ₪ על הצהרת הון או דוח שנתי, יועץ מס יכול לקחת שליש או חצי מזה בדרך כלל. גם העלויות החודשיות עבור שירותים נוספים יכולים להיות שונים מאוד.

זה תלוי בגודל העסק שלכם, סוג העסק וסוג השירותים שאתם צריכים ורוצים. רואה חשבון יכול לספק לכם שירותים מקיפים יותר בתחום החשבונאות והכלכלה בעסק שלכם ולייצג אתכם מול גורמים שונים שיועץ מס לא יכול לייצג אתכם. לעומת זאת יועץ מס יהיה זול יותר במחיר השירותים שלו ומתמחה יותר בתחום אחד – המיסים.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Telegram
Email