כל מה שחשוב לדעת על המרה דולר לשקל

כל מה שחשוב לדעת על המרה דולר לשקל

תוכן עניינים

בעידן של גלובליזציה משמעותית, יש באופן טבעי שימוש נרחב בסוגים שונים של מטבעות. בישראל, בנוסף לשקל המקומי, מתבצעות מדי יום שלל עסקאות בדולרים (ולא רק אצלנו, כמובן: הדולר האמריקאי הוא המטבע עם היקף הסחר העולמי הגבוה ביותר). בהתאם ישנה חשיבות רבה ליחס ההמרה בין הדולר לשקל, וכאן בעמוד תמצאו מידע רלוונטי בנושא זה – מוזמנים להיעזר בו כדי להתנהל בחוכמה.

איך נקבע שער ההמרה של דולרים לשקלים?

למטבעות של מדינות, ובהם כמובן הדולר של ארה"ב והשקל הישראלי, כמו לכל מוצר, יש ערך. אם למשל בשוק ירקות ופירות יש ביקוש גבוה לעגבניות, הסוחרים יעלו את המחיר לקילוגרם, ולהפך: כשהביקוש לעגבניות פוחת, גם המחיר שלה יורד. באופן דומה ככל שישראלים מבקשים לקנות יותר דולרים, שער ההמרה של שקלים לדולרים עולה, כלומר נצטרך לשלם יותר עבור כל דולר.

ממה מושפעת התנודתיות ביחס ההמרה של דולר לשקל?

ישנם מספר גורמים המשפיעים על הביקוש לדולרים וגם על ההיצע (כלומר כמה דולרים מבקשים למכור הישראלים, בין אם אנשים פרטיים ובין אם גופים עסקיים, ולמעשה גם בנק ישראל). גורם משמעותי אחד הוא שיעור הריבית. ככל שהריבית גבוהה יותר, השקל מתחזק ולכן יחס ההמרה של דולר לשקל עולה (וניתן לקבל יותר שקלים עבור כל דולר, וגם להפך, לרכוש יותר דולרים באותה כמות שקלים). לעומת זאת עליית ריבית בארה"ב תפעל בכיוון ההפוך, ולכן יש חשיבות גם לפערי הריבית בין ישראל לארה"ב.

גורם רלוונטי אחר ליחס ההמרה של דולר לשקל הוא האינפלציה: ככל שהיא גבוהה יותר, כוחו של השקל פוחת, ולכן הסכום שנצטרך לשלם עבור דולרים יהיה גבוה יותר. גם למצב בישראל באופן כללי יש משקל בביקושים לדולרים ולכן ביחס ההמרה לשקלים: בתקופות של אי יציבות ביטחונית, חברתית או פוליטית, שער הדולר נוטה לעלות. כשמצד שני יש נתונים לא טובים לגבי כלכלת ארה"ב, שער הדולר ביחס למטבעות בכל העולם עשוי להיחלש, וגם יחס ההמרה בין דולרים לשקלים ישתנה בהתאם.

על מה משפיע יחס ההמרה דולר לשקל?

לערכו של הדולר ביחס לשקל בכל רגע נתון יש השפעה רחבת היקף. למעשה כולנו מושפעים מכך. ראשית, יבואנים שמשלמים בדולרים יבקשו מחירים גבוהים יותר עבור המוצרים כששער הדולר מזנק. לעומת זאת, היצואנים ירוויחו יותר ככל שיחס ההמרה דולר שקל גבוה יותר. בנוסף גם אנשים פרטיים מבצעים לא מעט עסקאות בדולרים – כשאנחנו קונים כרטיס טיסה, וגם כשאנחנו מזמינים מוצרים מחו"ל, ומן הסתם נשלם פחות ככל שיחס ההמרה דולר שקל נמוך יותר.

איך להגיע ליחס המרה אופטימלי?

מעבר לשערו היציג של הדולר האמריקאי, כל גוף פיננסי גובה מאיתנו גם עמלות על כל המרה דולר לשקל. כדי לחסוך את ההוצאה הזו, ניתן להשתמש בכרטיס האשראי max. מחזיקי כרטיס זה יכולים לקנות דולרים כששער ההמרה משתלם במיוחד ולשמור אותם בכרטיס. כשמבצעים עסקה בחו"ל (בין אם נמצאים מעבר לים ובין אם דרך האינטרנט) משתמשים באותם דולרים וכך חוסכים לא מעט כסף. ניתן כמובן גם להמיר בחזרה את הדולרים לשקלים, כשהיחס מוטה לטובת השקל.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Telegram
Email